2 grudnia 2022 Autor michalina.kamrowska@gmail.com 1

Budowa domu metodą tradycyjną czy nowoczesną?

Masz marzenie – swój własny dom. Masz możliwości – działkę, pozwolenie na budowę, projekt. I masz dylemat – budować metodą tradycyjną czy jednak nowoczesną… Budowa domu – a także metoda budowy którą wybierzesz, niesie za sobą zarówno plusy jak i minusy. Obie metody mają swoje wady i zalety. Obie mają swoich przeciwników i zwolenników. A my chcemy obiektywnie porównać i opisać, żebyście Wy mogli zdecydować, co jest dla Was lepsze.

Ściany dwuwarstwowe – budowa domu metoda tradycyjna

Może zaczniemy od metody tradycyjnej, czyli ściany dwuwarstwowe.

Składają się one z warstwy konstrukcyjnej i izolacyjnej. Warstwa konstrukcyjna powstaje najczęściej
z betonu komórkowego, który jest wytrzymały i łatwy w budowie. Natomiast izolacja, która utrzymuje we wnętrzu domu wysoką temperaturę, a latem niską, składa się z styropianu lub wełny mineralnej.

Zalety ścian dwuwarstwowych

Przy tej technologii zaletą jest to, że w efektywny sposób można wyeliminować mostki termiczne, czyli miejsca gdzie ciągłość izolacji termicznej została przerwana oraz osiągnąć bardzo dobre parametry cieplne. Kolejną pozytywną cechą jest to, że murowanie nie wymaga dużej precyzji i jeśli posiadacie umiejętności murarskie, to warto je wykorzystać i tym samym zmniejszyć koszty budowy. Jeśli chodzi o dostępność i wybór materiałów, to jest znacznie szerszy niż w przypadku ścian bez ocieplenia. Bez problemu można podzielić budowę na dwa etapy, czyli najpierw wzniesienie murów a później ocieplenie budynku.

Wady ścian dwuwarstwowych

No to może teraz o wadach. Czas budowy na pewno jest dłuższy niż w przypadku ścian jednowarstwowych, ze względu na konieczność ocieplenia. Warstwa muru i izolacji wykazują słabe właściwości przepuszczania pary wodnej, co za tym idzie wewnątrz domu tworzy się mikroklimat
i powstaje pleśń. Elewacja jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne przez swoją cienką warstwę wykończeniową i delikatną warstwę izolacyjną. Trudniejsze będzie też mocowanie do elewacji ciężkich przedmiotów, takich jak anteny telewizyjne czy markizy, ponieważ kołki muszą przechodzić przez miękki materiał i przymocowany element może uszkodzić elewację.

Ściany jednowarstwowe – budowa domu metoda nowoczesna

Zalety ścian jednowarstwowych

Główną zaleta jest skrócony czas realizacji inwestycji. Budowa domu w technologii nowoczesnej nie musi być podzielona na dwa etapy. Jednocześnie zmniejszą się wydatki związane z robocizną za ułożenie warstwy izolacji termicznej. Beton komórkowy, z którego stworzone są bloczki charakteryzuje się tym ,że doskonale odprowadza wilgoć na zewnątrz bez utraty ciepła. Warto też wspomnieć o tym, że nagrzana przez słońce ściana może ogrzać wnętrze budynku. Kolejną zaletą jest odporność na uszkodzenia oraz większe bezpieczeństwo, ze względu na niepalność materiałów, z których wykonana jest ściana.

Wady ścian jednowarstwowych

Główną wadą nowoczesnego budownictwa jest duży koszt materiału oraz ekipy budowlanej, która będzie zajmować się budową. Przy tej technologii ważna jest precyzja, dlatego pracą muszą się zająć specjaliści. Następnie ściana charakteryzuje się niską izolacyjnością cieplną i akustyczną. Jest narażona na wystąpienie mostków termicznych.

Trochę jaśniej?

Wiesz już na co zwrócić uwagę podejmując decyzję?

Masz jeszcze jakieś pytania?

Zadzwoń do nas!

KMService

Zapoznaj się z naszą ofertą pod linkiem:

Allegro