13 stycznia 2023 Autor Artur Dwojewski 1

Keramzytobeton – niedoceniony materiał budowlany

Obecnie na rynku budowlanym jest wiele materiałów budowlanych, które są wykorzystywane do wznoszenia budynków. Każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz określone ceny. W poprzednich wpisach przybliżyliśmy charakterystykę betonu komórkowego, więc teraz kolej na pustak keramzytowy znany potocznie jako keramzytobeton.

Keramzyt to lekkie kruszywo, które powstaje w wyniku procesu wypalania gliny ilastej w temperaturze około 1150 stopni Celsjusza. Jest twardy i solidny ale też lekki, ze względu na swoją porowatość z pęcherzykami powietrza. Kermazytobeton posiada wysoką izolację termiczną oraz korzystne właściwości akustyczne. Keramzyt skutecznie odprowadza nadmiar wilgoci z budynku. Warto też zaznaczyć, że materiał ten jest bardzo odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz działanie grzybów i pleśni.

Murowanie ścian z pustaków keramzytowych przebiega sprawnie i szybko. Nie trzeba wypełniać spoin pionowych, ponieważ mają wyprofilowane ściany boczne na wpust i wypust. Technologia ta eliminuje powstawanie ewentualnych mostków termicznych. Dostępne są bloczki o szerokości 36,5 cm oraz 38 cm do wnoszenia ścian jednowarstwowych. Węższe pustaki keramzytowe przeznaczone na ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe mają 24 cm, a na ściany działowe wystarczą 10-17 centymetrowe.

Tyle zalet, to czy keramzyt ma jakiekolwiek wady?
Jest ich niewiele, ale są. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o cenie, jest trochę wyższa niż w przypadku tradycyjnych pustaków. Niezbędna jest także zaprawa ciepłochłonna, która również może podwyższy wydatek dla inwestora. Keramzytobeton to dosyć delikatny materiał i bywa narażony na kruszenie.

Nasuwa się kolejne pytanie, gdzie zastosować ten materiał?
Między innymi w wentylacjach kominowych, na nadprożach, stropach opartych na belkach,narożach ścian jednowarstwowych, czy w fundamencie do wnoszenia ścian i słupów. Keramzyt wykorzystywany jest od lat połowy XX wieku i do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Dlatego też, warto przemyśleć zakup tego materiału.

Zajrzyj do naszych aukcji, porównaj ceny, sprawdź co jeszcze mamy w ofercie!
Jeśli masz więcej pytań, chcesz się poradzić albo utwierdzić w swoich przekonaniach, to zadzwoń do naszego doradcy!

te. 795219326
www.matbudowlane.pl
KMService Materiały budowlane