14 października 2022 Autor Artur Dwojewski 2

Zakup i przechowywanie materiałów budowlanych zimą

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy mogę bezpiecznie trzymać materiały budowlane zimą u siebie? Czy materiał nie straci swoich właściwości? W Polsce ściany domów jednorodzinnych najczęściej wznoszone są z betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych. Inwestorzy coraz częściej decydują się na ich zakup późną jesienią, lub zimą aby rozpocząć budowę dopiero na wiosnę.

Głównym powodem dlaczego inwestorzy decydują się zakup materiałów w okresie zimowym jest ekonomia. Zakup bloczków z gazobetonu lub pustaków ceramicznych z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem może uchronić przed podwyżkami cen oraz pozwala płynnie przechodzić z jednego etapu budowy do drugiego bez strachu, że przez chwilowy brak materiału np. “ucieknie” ekipa budowlana na inną budowę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić bloczki z wyprzedzeniem. Nie stracą one swoich właściwości, zwłaszcza jeśli będą odpowiednio przechowywane, a można je bezpiecznie sezonować niemal wszędzie.
W takiej sytuacji najlepiej jest pozostawić bloczki na paletach i nie rozpakowywać ich z folii, w którą fabrycznie są owinięte. Zapobiegnie to wnikaniu do środka wilgoci. W identyczny sposób przechowywane są w fabrykach.

Jedyne o czym należy pamiętać jest to, aby palety stały na stabilnym i równym gruncie, aby nie było to miejsce podmokłe z tendencją do osiadania.
Dla przykładu jedna paleta gazobetonu grubości 24 cm w klasie gęstości 600 waży około 1100 kg.
Przy występowaniu lokalnych odwilży paleta mogłaby nieznacznie zatopić się w niestabilnym gruncie, jednak na tyle, że sam gazobeton miałby czynny kontakt z wodą. Zaistniałoby wówczas ryzyka, że mogą zacząć podciągać kapilarnie wilgoć.

Jeśli natomiast grunt jest stabilny a materiał leży na paletach zjawisko to nie ma prawa wystąpić. Każda paleta materiału wyjeżdża już z fabryki szczelnie owinięta folią termokurczliwą, zabezpieczającą bloczki czy pustaki przed wilgocią z zewnątrz. Jeśli folia ta jest w nienaruszonym stanie materiał jest całkowicie bezpieczny. Zdarza się jednak, że w wyniku przeładunku lub transportu jest ona miejscami przerwana. Wówczas należy tylko pozaklejać te miejsca np taśmą klejącą aby do środka nie wnikała woda z deszczu.

Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca na miejscu składowania, wówczas możemy ustawić jedną paletę na drugiej. Optymalnie będzie, gdy zestawimy w ten sposób tylko dwie palety. Nie powinno się ustawiać więcej niż dwóch palet w stosie.

Przy dzisiejszym poziomie inflacji składowanie materiałów budowlanych jest też lokatą kapitału, więc nie ma na co czekać…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA