20 lutego 2023 Autor Artur Dwojewski 1

Styropian niezawodny materiał do docieplenia budynków

Mury stoją, dach zrobiony, to czas na ocieplenie!

Najbardziej popularnym materiałem do ocieplenia ścian zewnętrznych domów murowanych jest styropian. Wiele osób zastanawia się z czego on jest w ogóle wykonany, że jest taki lekki. Materiał składa się z polistyrenu, który powstaje w procesie spieniania granulek. Jest go jedynie 2%, reszta to powietrze. Niby nic, a jednak ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Współczynnik przewodzenia ciepła jest na poziomie 0,031 W/(m·K).

No dobrze – wiemy już z z czego jest styropian, ale jak prawidłowo przymocować ten materiał do ocieplania, żeby spełniał swoje zadanie i w domu było ciepło? Po pierwsze należy przygotować podłoże, czyli ściany zewnętrze. Oczyścić, zagruntować i poczekać minimum 24 godziny. Następnie należy zamontować listwę startową, wykonaną z aluminium lub tworzywa sztucznego. To teraz czas na przyklejenie styropianu. Na płytę należy nanieść klej i ułożyć metodą przesunięcia spoin pionowych o pół długości tzn. układ mijankowy. Po około dwóch dniach można mechanicznie przymocować styropian przy pomocy kołków. Jeśli producent nie zaleca dodatkowego mocowania, to wystarczy sam klej. Wszystkie ubytki należy uzupełnić, nierówności wyszlifować i można położyć zaprawę klejową i w nią zatopić siatkę elewacyjną. Na koniec przychodzi podkład tynkarski i tynk cienkowarstwowy. To wszystko!

Proste? Dla jednych proste, dla drugich niekoniecznie. Nie każdy musi być budowlańcem i nie każdy musi sam budować dom. Wracając do styropianu są dwa rodzaje, biały, który ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła i przez to musi być grubszy niż szary, który jest wykorzystywany przy domach pasywnych i energooszczędnych. Tak jak przy innych etapach budowy domu, tak i przy ociepleniu można popełnić błędy.

Jednym z nich jest złe przygotowanie podłoża, czyli niedokładne wyczyszczenie. Kolejno nieprawidłowe ułożenie płyt – mogą powstać mostki termiczne. Nie warto oszczędzać na kleju, za mała ilość spowoduje odklejenie płyt. Pamiętać trzeba o zabezpieczeniu materiału przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem. Jest to lekki materiał i trzeba go dobrze zabezpieczyć na terenie budowy.

Na koniec dla wielu najważniejsza kwestia – cena. Zależna jest od współczynnika przewodzenia ciepła, grubości styropianu i wytrzymałości mechanicznych. Na rynku jest wiele producentów, ceny są różne i jakość również pewne jest to, że nie warto oszczędzać na tym materiale i poważnie podejść do tematu ociepleniu budynku.

Nasza firma oferuje styropian od największych polskich dostawców – między innymi takich producentów jak Genderka czy Swisspor.

Więcej informacji na temat tego materiału oraz innych, które mamy w sprzedaży uzyskasz dzwoniąc do naszego doradcy pod numer telefonu 795 219 326.

Zapraszamy!

KMService Materiały budowlane